TLT akreditacija

TLT program vrtića ovlašten je od strane Ministarstva obrazovanja, znanosti i športa Republike Hrvatske. Ovlaštenje je način koji se potiče izvrsnost u programima vrtića. Dječji vrtići u Hrvatskoj ovlašteni su jer je to dokaz njihove kvalitete.

TLT nastavni plan

TLT je usvojio nastavni plan „High/Scope“ kao svoj obrazovni okvir. Ovaj specifičan pristup pomaže nam organizirati dan (Plan-Do-Review metoda), uokviruje interakciju učitelja i djeteta i potiče primjenu načela razvoja djeteta i praktičnih aktivnosti.
Osim „High-Scope“ ključnih razvojnih pokazatelja, osmislili smo i vlastiti “nastavni plan najbolje prakse”. S više od 50 godina zajedničkog iskustva u obrazovanju, naši tvorci nastavnog plana uspješno su spojili najbolje i najuspješnije načine najistraženijih obrazovnih pristupa* kako bi stvorili jedinstveno iskustvo učenja za svakog pojedinog učenika.
Za više informacija o našem jedinstvenom rasporedu nastavnog plana i programa dogovorite posjet danas na contact@tltkindergarten.com
*Montessori, kreativni kurikulum, „Anti-Bias“ kurikulum, Reggio Emilia pristup i pristup teorija višestruke inteligencije.

Raspored programa

TLT nudi sljedeće programe i uslugu ranog dolaska od 7:30h:

PROGRAM
ponedjeljak-petak
PROGRAM*
ponedjeljak- srijeda-petak
Cijeli dan/produženi boravak**
8:30-17:30h
(s doručkom, ručkom i 2 užine)
Cijeli dan/produženi boravak**
8:30-17:30h
(s doručkom, ručkom i 2 užine)
Cijeli dan
8:30-15:30
(s doručkom, ručkom i užinom)
Cijeli dan
8:30-15:30
(s doručkom, ručkom i užinom)
Pola dana
8:30-12:30
(s doručkom i ručkom)
Pola dana
8:30-12:30
(s doručkom i ručkom)

* Programi ponedjeljkom, srijedom i petkom nude se samo za djecu mlađu od 4 godine.
** Produljena skrb (15:30-17:30) samo je usluga čuvanja djece. U tom periodu ne nudimo nastavni plan i program.

Tko su odgajateljice? Omjer odgajatelj/djeca?

Odgajateljice igraju ključnu ulogu u našem programu. Oni pripremaju okruženje za dijete i sudjeluju u djetetovom životu, rastu i razvoju. Usmjeravaju dijete da pronađe najbolji način za učenje iz okoline (a ne od odrasle osobe). Uloga učitelja je omogućiti djeci učenje vlastitim otkrivanjem.

U TLT-u se odgajateljice smatraju partnerima jer aktivno učenje ovisi o pozitivnim i toplim interakcijama između odraslih i djece, pružaju podršku kroz razgovor i igru s djecom. Oslanjamo se na ohrabrivanje, predvidljivost/strukturu okoline i pristup nagrade dobrog ponašanja kako bi se lakše nosili sa svakodnevnim situacijama u učionici. U prilog tome ide i naš vrlo mali omjer učenika i nastavnika od svega šestero djece po učitelju, što nam omogućuje da ponudimo istinski individualizirani pristup.

Kako je organizirana učionica?

Naše učionice imaju koncept otvorenog prostora što omogućuje strukturiranje učionice oko pojedinog centra za učenje u kojima učenici rade samostalno ili u malim grupama u prilagođenom okruženju. Neka područja u učionici povezana su kao tematska cjelina, omogućujući učeniku ne samo da dubinski istraži određenu temu, već i da to učenje poveže s različitim područjima razvoja kroz vlastito iskustvo.

Kako doživljavamo djecu?

U TLT-u se djeca smatraju aktivnim učenicima. Vjerujemo da mala djeca djeluju prema svojoj urođenoj želji za istraživanjem. Oni postavljaju i traže odgovore na pitanja o ljudima, materijalima, događajima i idejama. Djeca rješavaju probleme koji stoje na putu njihovim prema cilju i generiraju nove strategije kako biste pokušali riješiti.

Stoga su u TLT-u nastavni plan, okruženje, materijali, ocjenjivanje i odnosi između djeteta i učitelja usmjereni na poticanje aktivnog učenja.

Obrazovno iskustvo je razvojno prikladno kada aktivnosti dovoljno potiču dječje kapacitete da promoviraju njihov napredak i interes. Iskustva učenja su praktična, zanimljiva, aktivna i kreativna kako bi se zajamčilo da djeca mogu svladati, generalizirati i zadržati stečene vještine i znanja.

Koji je dobni raspon i kako su djeca podijeljena u dobne skupine?

Iako se ljudi obično ne rađaju u leglima, čini se da inzistiramo na tome da ih treba obrazovati u njima. Naše obrazloženje za stvaranje višedobne učionice je povećati heterogenost grupe kako bi se iskoristile razlike u iskustvima, znanju i sposobnostima djece.

U TLT-u smatramo da višedobne učionice donose mnogo prednosti za učenike i nastavnike. Ova se pretpostavka temelji na istraživanju koje dokazuje da mala djeca do osam godina najbolje uče kada uče i od učitelja i od vršnjaka, te kada imaju što više praktičnih, konkretnih iskustava učenja.

Naš cilj je razviti poticajnu atmosferu, gdje svako dijete uči vlastitim tempom i više se pažnje posvećuje podučavanju na načine na koje mala djeca najbolje uče – a ne postavljanjem krutih očekivanja za cijeli razred u kojem se postignuća temelje samo na dobi djeteta.

Kako komuniciramo s roditeljima?

U TLT-u roditelji su punopravni partneri i sudionici u akademskom iskustvu svoje djece. Učitelji svakodnevno komuniciraju s roditeljima. Naša veza „Vrtić-Kuća“ predlaže aktivnosti koje podržavaju nastavni plan koji roditelji i djeca mogu raditi zajedno kod kuće. TLT potiče roditelje na sudjelovanje u različitim projektima u učionici, posebnim izletima i događajima u školskoj zajednici. Osim toga, TLT potiče otvorenu komunikaciju kroz:

  • Formalni individualni sastanci roditelja i učitelja koji se održavaju dva puta godišnje kako bi se pružila formalna rasprava o napretku svakog djeteta.
  • WhatsApp grupe u učionici (ove se grupe izrađuju za svaku školsku godinu za dijeljenje slika i videozapisa u učionici)domaća zadaća u petkom
  • Studentski portfolio (svaki TLT student dobiva na kraju školske godine portfolio s uzorcima rada, organiziran po područjima nastavnog plana od rujna do lipnja)
  • Telefon, e-pošta i web stranica škole
  • Školskih događaja (Dan upoznavanja učitelja, Zimske aktivnosti, Obiteljski događaj proljeće/ljeto)

Kako radimo stvari?

Uobičajen dan u Drvu znanja počinje dolaskom naših mališana. Svaki dan u centru je pažljivo organiziran kako bi se djeci mogao ponuditi uravnotežena količina učenja, razvoja i zabave. Aktivnosti se izmjenjuju od individualnih do interakcija unutar male grupe i vremena predviđenog za odmor kako bi svi mogli biti angažirani i spremni na stjecanje znanja.

  • Predvrtićka grupa ( dobna skupina 2-3,5 )

Usluga je samo čuvanja djece. U ovo vrijeme neće se ni na koji način izvoditi bilo koji naš nastavni plan i program.

Djecu dočekuju njihovi učitelji i nastavljaju oblačiti papuče i pospremiti svoje stvari. Kada su djeca spremna, mogu odabrati aktivnost po slobodnom izboru (zagonetke, plastelin, gluma, blokovi itd.). Sva djeca trebaju biti u svojim učionicama najkasnije do 8:45.
Ovo je vrijeme za korištenje WC-a i pranje ruku. Kad doručak završi, djeca su odgovorna za čišćenje svojih mjesta i bacanje vlastitih salveta i smeća. Ovo je vrijeme za jačanje vještina samopomoći i neovisnosti te za nadogradnju društvenog i jezičnog repertoara.
Ova grupna aktivnost formalno započinje dan. Vrijeme je za međusobno pozdravljanje, pjevanje pjesama, pregled vremena i kalendara, prolazak kroz dnevni plan, dodjeljivanje pomagača dana i predstavljanje slova tjedna.
Ovo je vrijeme za fokusiranje na velike mišiće i socijalne vještine na našem sigurnom i primamljivom igralištu.
Planirana su dva centra za učenje povezana s temom tjedna kako bi djeci pružili mogućnosti za rješavanje problema, donošenje odluka, kreativno izražavanje i društvenu interakciju. Aktivnosti uključuju: osjećaj brojeva, osjetilne aktivnosti, umjetnost, fine motorike/vještine pisanja, vizualno razlikovanje, usmeni jezik, glazbu i pokret.
Vrijeme ručka poslužuje se u “obiteljskom stilu”. Djeca vježbaju ponašanje za stolom: prepoznavanje i imenovanje, prosljeđivanje i posluživanje hrane.
Djeca peru lice i ruke, a učitelji ih pripremaju za spavanje.
Za to vrijeme svira se tiha glazba i gase se svjetla kako bi se stvorila atmosfera odmora. Djeca su pozvana da drijemaju na svojim krevetima. Ova aktivnost je pod nadzorom.

Ovo je vrijeme za korištenje kupaonice i pranje ruku. Kad završi užina, djeca su odgovorna za čišćenje svojih mjesta i bacanje vlastitih salveta i smeća. Ovo je vrijeme za jačanje vještina samopomoći i neovisnosti te za nadogradnju društvenog i jezičnog repertoara. Dok djeca jedu, učitelji čitaju priču kako bi potaknuli usmeni jezik.

Djeca se sastaju u krugu te razgovaramo o aktivnostima u kojima su uživali tijekom jutra. Pjevamo oproštajne pjesme i spremamo se za polazak.
U ovo vrijeme počinju izvanškolske aktivnosti. Te aktivnosti nisu obvezne. Roditelji se moraju prijaviti za bilo koju od naših svakodnevnih izvannastavnih aktivnosti.

Za to vrijeme dodijeljena učiteljica u produženoj skrbi vodi djecu na izvannastavne aktivnosti ako su upisana u bilo koju, te ostaje s ostalom djecom upisanom u ovaj program. Djeca upisana u usluge proširene skrbi mogu boraviti najkasnije do 17:30 sati.

  • Mlađa i starija vrtićka grupa (dobna skupina 4-6)

Usluga je samo čuvanja djece. U ovo vrijeme neće se ni na koji način izvoditi bilo koji naš nastavni plan i program.
Djecu dočekuju njihovi učitelji i nastavljaju oblačiti papuče i spremati svoje stvari u svoje kabine. Kada su djeca spremna, mogu odabrati aktivnost po slobodnom izboru (slagalice, plastelin, glumu, blokovi itd.)

Ovo je vrijeme za korištenje WC-a i pranje ruku. Kad užina završi, djeca su odgovorna za čišćenje svojih mjesta i bacanje vlastitih salveta i smeća. Ovo je vrijeme za jačanje vještina samopomoći i neovisnosti te za nadogradnju društvenog i jezičnog repertoara. Četvrtkom djeca imaju tjelesni odgoj

Ova grupna aktivnost službeni je početak dana. Vrijeme je za međusobno pozdravljanje, pjevanje pjesama, pregled vremena i kalendara, prolazak kroz dnevni plan, dodjeljivanje pomagača dana i predstavljanje slova tjedna.

Svaki dan u tjednu usredotočen je na različito područje nastavnog plana (rana matematika i znanost, fonetika, društvene znanosti, geografija i umjetnost između ostalog). Tijekom ovog vremenskog sata učenici su uključeni u dva različita područja nastavnog plana.

Vrijeme ručka poslužuje se u “obiteljskom stilu”. Djeca vježbaju lijepo ponašanje za stolom: imenovanje hrane, postavljanje i čišćenje stolova.

Djeca koriste kupaonicu i peru lice i ruke.

Za to vrijeme pušta se tiha glazba i gase se svjetla kako bi se stvorila tiha atmosfera. Djeca su podijeljena u grupe od 4 i pozvana da se uključe u različite stanice (blokovi, umjetnost, društvene igre između ostalog). Ovo je također vrijeme da djeca sjede jedan na jedan sa svojim učiteljima.
Djeca se sastaju u krugu te razgovaramo o aktivnostima u kojima su uživali tijekom jutra. Pjevamo oproštajne pjesme i spremamo se za polazak.
U ovo vrijeme počinju izvanškolske aktivnosti. Te aktivnosti nisu obvezne. Roditelji se moraju prijaviti za bilo koju od naših svakodnevnih izvannastavnih aktivnosti.

Za to vrijeme dodijeljena učiteljica u produženoj skrbi vodi djecu na izvannastavne aktivnosti ako su upisana u bilo koju, te ostaje s ostalom djecom upisanom u ovaj program. Djeca upisana u usluge proširene skrbi mogu boraviti najkasnije do 17:30 sati.

Upišite svoje dijete

Info o roditelju/skrbniku
Info o djetetu
Izvanškolske aktivnosti (možete odabrati više njih)

Saznajte više na: Pravila privatnosti